© Slovenský superpohár v požiarnom útoku. Všetky práva
vyhradené. Web podporil BOLD digital.

Púchov

Reportáž z 13. ročníka Slovenského superpohára v požiarnom útoku, ktorý sa konal 12.10.2019.

Každoročne jedna z najočakávanejších súťaží hasičskej sezóny na Slovensku, Slovenský superpohár v požiarnom útoku, napísala v sobotu 12. októbra 2019 už svoju trinástu kapitolu. 80 najlepších družstiev zo slovenských hasičských líg sa stretlo na futbalovom štadióne v Púchove.

Všetkých súťažiacich a navštevníkov podujatia už od rána vítalo krásne slnečné počasie. Počas súťaže sa o zábavu a parádny komentár starala osvedčená komentátorská dvojica. Spestrením bol celkom určite aj maskot superpohára – požiarnik Sam, ktorý takisto vytváral dobrú náladu na štadióne.

Súťaž odštartovala slávnostným nástupom, počas ktorého zazneli naživo hrané hymny Slovenskej a Českej republiky, súťažiacim sa prihovorili pozvaní hostia a súťaž definitívne otvoril výstrel z historického dela. Po následnej porade veliteľov sa už naplno mohol začať boj o Slovenský superpohár.

Všetky hasičské družstvá – 50 mužských a 30 ženských, mali k dispozícii dva súťažné pokusy na to, aby predviedli svoje zručnosti a zabojovali o titul neoficiálnych majstrov Slovenska v požiarnom útoku.

Mužská časť súťaže bola poriadne vyrovnaná, víťazstvo napokon uchmatlo Záturčie

Mužské družstvá sa bili doslova o každú stotinu sekundy, a tak bolo čo i len najmenšie zaváhanie tvrdo potrestané odsunom na nižšie priečky. V konečnom účtovaní to potom bolo mimoriadne vyrovnané, keď sa pätnásť najlepších družstiev naskladalo do rozmedzia štyroch desatín sekundy.

Viacerým mužským družstvám prvé pokusy absolútne nevychádzali. Veľa favoritov zaostávalo ďaleko za očakávaním. Buď nevydržal materiál alebo zlyhával ľudský faktor. Mnoho družstiev sa dopustilo rôznych chýb, či dokonca obrovských prestrekov. V prvom kole sa však našla aj výnimka.

Bol ňou práve výkon Záturčia, ktoré v prvom kole zapísalo čas 14.32s (14.19L) a išlo zaslúžene do vedenia. Ako sa neskôr ukázalo, tento čas nedokázal nikto prekonať, hoci adeptov a veľmi pekne rozbehnutých útokov bolo skutočne veľa. Záturčie si tak vybojovalo vôbec prvé pódiové umiestnenie na Slovenskom superpohári, a hneď to najcennejšie.

Druhé miesto bral s odstupom takmer 1 desatiny sekundy Poľný Kesov za čas 14.41s (13.79L). Ten takisto patril do skupiny družstiev, ktorým prvý pokus nevyšiel. No vybojovali si v ňom aspoň najrýchlejší zostrek súťaže za čas 13.38s na pravej strane. Stupeň víťazov doplnila Krupina, ktorá sa takisto dokázala v druhom pokuse zlepšiť, keď zastavila časomieru na čase 14.44s (14.13L).

Umiestnenie v TOP 5 z minulého roka dokázala zopakovať Štôla. Tentoraz to bolo dokonca štvrté miesto za čas 14.48s (14.26L) z druhého pokusu. Najlepšiu päticu družstiev uzatvorili po prestreku Pavlice s časom 14.49s (13.98P). Chalani však s týmto výsledkom neboli spokojní a neskrývali sklamanie.

Naopak sklamaní určite neboli hasiči z Hája, ktorí zabehli kvalitný čas 14.51s (14.33P) a v konečnom účtovaní brali veľmi pekné šieste miesto. Na siedmom mieste evidujeme najlepšie družstvo SMHL, ktorým bola Zbora. Tá sa dokázala v druhom pokuse zlepšiť na 14.52s (13.63P), no s týmto časom nemohla atakovať najvyššie priečky.

Rovnaký čas ako Zbora dosiahol aj ôsmy Spišský Štvrtok, deviate miesto si vyrovnanými zostrekmi a výsledným časom 14.57s (14.55P) vybojoval Brestov. Desiatku najlepších družstiev uzatvorila podobne vyrovnanými zostrekmi Vyšná Voľa s časom 14.64s (14.61P).

Ďalšie družstvá, ktoré v tomto roku súťažili v SMHL, nájdeme v druhej desiatke celkového poradia, resp. hlboko v poli porazených. Stupné po dvoch zaváhaniach na koši zapísalo čas 14.66s (14.36P), znamenajúci celkové 11. miesto. Na 14. mieste skončilo s časom 14.72s (14.18P) Podhorie. Čas 14.78s (14.46L) a 16. miesto mali na svojom konte Lednické Rovne.

Až za nimi sa na 17. mieste umiestnili víťazi SMHL 2019 z Brumova B s časom 14.81s (13.90L). Domáce Ihrište sa s výsledkom 15.07s (14.66L) umiestnilo na 21. priečke, obrovské prestreky odsunuli na miesto č. 25 Visolaje (15.46s). Nevydarené útoky predviedlo aj Ďurďové, a tak z toho bol čas 15.87s a iba 33. miesto.

Medzi ženami suverénne zvíťazili Nosice – žabky

Aj ženská časť súťaže bola podobne ako tá mužská, pomerne vyrovnaná. Avšak jedno družstvo predsa len výrazným spôsobom vyčnievalo nad ostatnými. Boli ním na veľkú radosť fanúšikov takmer domáce Nosice – žabky.

Tie už v prvom kole nedali nikomu šancu a zapísali si fantastický čas 16.50s (15.83P). Parádne rozbehnutý mali aj druhý pokus, ktorý nakoniec ukončili v čase 17.34s. Avšak zabehli v ňom najrýchlejší prúd súťaže za 15.74s na pravej strane. Mimochodom, na víťazstvo by im veľmi tesne stačil aj tento pokus.

Druhé miesto si z Púchova odniesli víťazky SSHL – Bytčica B za čas 17.35s (17.11P) z druhého kola. V druhom kole sa dokázal zlepšiť aj ďalší zástupca SMHL Streženice, a tak s časom 17.72s (16.97L) obsadili fantastické tretie miesto.

Parádne štvrté miesto patrilo družstvu Kolárovice centrum za výkon s hodnotou 17.86s (17.28P). Päticu najlepších družstiev uzavreli ženy zo Spišského Štvrtka s časom 17.93s (17.23P), ktorý dosiahli v prvom pokuse.

Výborný výsledok si na svoje konto pripísali aj šieste Kúty (17.95s), či siedme hasičky Podbranč Horná Dolina s dosiahnutým časom 18.07s. Naopak prestrekmi sa o lepšie umiestnenie pripravila ôsma Nedašova Lhota (18.23s – 16.99P) a takisto deviate Dežerice (18.30s – 17.09L). Najlepšiu desiatku uzavreli Šarišské Michaľany s výsledkom 18.53s (17.61P).

Ďalšie družstvá, ktoré v tomto roku súťažili v SMHL, evidujeme v druhej desiatke výsledkovej listiny. Dulov obsadil s výsledným časom 18.69s trináste miesto, hneď za nimi sa potom umiestnilo Ihrište s výsledkom 19.15s.

Vyhodnotenie súťaže plné úsmevov a radosti

Po skončení súťažných pokusov nasledovalo slávnostné vyhlásenie výsledkov súťaže. Počas neho najskôr prebehla losovačka o hodnotné vecné ceny, ktoré mohli získať družstvá prítomné na samotnom vyhodnotení súťaže.

Následne boli ocenené najrýchlejšie zostreky v oboch kategóriách a nakoniec samozrejme najlepšie kolektívy 13. ročníka Slovenského superpohára. Tie si z Púchova okrem radosti z výsledku odniesli krásne poháre, pamätné medaily a takisto hodnotné vecné ceny.

Pevne verím a dúfam, že všetci, ktorí v sobotu 12. októbra 2019 zavítali do Púchova, sa tu cítili príjemne, užili si súťaž či skvelú atmosféru, ktorá počas celého dňa vládla na štadióne. Tešíme sa aj z množstva pozitívnych reakcií, ktoré ste nám ako usporiadateľom adresovali počas súťaže, resp. po jej skončení. Ďakujeme.

Napísal/a: Ľuboš Kamenický
Zdroj: smhl.eu